_ کولرهاي آبي بسيار کمتر از کولرهاي گازي برق مصرف مي کنند (500 وات در برابر 2000 وات).
_ کولرهاي آبي و گازي با توجه به کاربرد زياد و وسيع آن به خصوص در فصول گرم سال بخش نسبتاً زيادي از مصرف کل انرژي کشور را به خود اختصاص داده مي دهند.
_ ظرفيت برودتي کولرها بايد متناسب با فضاي مورد استفاده و شرايط آب و هوايي محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود. کولرهاي بزرگتر از حد نياز تنها باعث مصرف بي مورد انرژي الکتريکي مي شوند. نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوايي انتخاب کنيد. از کولرهاي آبي براي مناطق معتدل استفاده کنيد.
_ هنگام خريد دستگاهي را انتخاب کنيد که داراي علامت استاندارد و برچسب انرژي باشد و با توجه به برچسب انرژي داراي بالاترين درجه کارآيي و بازدهي باشد.
_ حتي الامکان کانل کشي کولر از کوتاه ترين مسير انتخاب شود. چنانچه کانال هاي کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً بايد به وسيله عايق کاري با پشم شيشه يا عايق هاي ديگر از گرم شدن کانال ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقيم نور خورشيد بر آنها جلوگيري شود. در اين مورد حتي نصب يک سايبان ساده بر روي کولر و کانال ها هم موثر است.
_ هر چه مسير کانال کشي کولرهاي آبي پرپيچ و خم و طولاني تر باشد، فشار هوا در مسير کانال ها افت پيدا کرده و جبران آن به انرژي بيشتري نياز دارد و سرماي حاصل شده نيز کمتر مي شود. لذا بايد حتي الامکان کوتاهترين مسير کانال کشي در نظر گرفته شود.
_ حتي المکان هر ساله نسبت به تعويض پوشال هاي کولر اقدام نماييد. تمييز کردن و رفع اشکالات کولر پيش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشيده، مصرف انرژي آن را کاهش مي دهد و از هدر رفتن گرما نيز جلوگيري مي کند.
_ چنانچه امکان پذير باشد بايد از سيستم سرمايش موضعي استفاده گردد. به اين معني که تنها به اتاق هايي که مورد استفاده قرار مي گيرد هواي سرد را منتقل کنيم. به اين منظور مي توان دريچه هاي ورودي هوا به ساير اتاق ها را مسدود کرد. سرمايش موضعي در مورد فضاهاي بزرگتر به ويژه سالن هاي کار مانند سالن مونتاژ به معني سرمايش محدوده کار کارگر مي باشد. به اين ترتيب نيازي به سرمايش فضا و مصرف انرژي زياد نخواهد بود.
_ در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر در طول روز پرهيز کنيدو بويژه سعي کنيد از دور آهسته کولر استفاده کنيد تا دستگاه فشار کمتري را متحمل شود. استفاده از دور تند بيش از نيم ساعت به طور مداوم علاوه بر کاهش عمر دستگاه، مصرف برق را نيز افزايش مي دهد.
_ نصب يک ترموسات ساده در اتاق ها، مي تواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را کاهش دهد.
_ بهترين درجه حرارت منزل در تابستان بين 18 تا 22 درجه سانتي گراد است. از سرد کردن بيش از حد محل سکونت خود خودداري کنيد.
_ اتاق هاي نشيمن و خواب را کمتر از 24 تا 26 درجه سانتي گراد سرد نکنيد.
_ هنگام ترک ساختمان در طول روز سيستم سرمايش را خاموش کنيد.
_ کارهايي نظير پخت و پز، شستشو و اتوکشي را در ساعاتي انجام دهيد که گرماي هوا کمتر است.
_ پوشيدن لباس هاي سبک و روشن، امکان گردش هوا بر روي پوست بدن را فراهم کرده و در نتيجه، احساس خنکي ناشي از تعريق نياز به سرمايش را کاهش مي دهد.
_ استفاده از حداقل روشنايي مورد نياز در طول شب هاي گرم سال باعث کاهش بارهاي گرمايي داخل ساختمان مي شود.
_ مسيرهاي عبور هواي سيستم سرمايش را کانال ه و دريچه هاي ورودي و خروجي به طور مرتب تميز کرده و از عدم وجود موانع در اين مسيرها اطمينان حاصل نماييد.
_ در ماه هاي سرد سال دريچه هاي کولر و فن هاي تخليه هوا در آشپزخانه و حمام را به جز در موارد لزوم مسدود کنيد. اما مراقب باشيد انسداد کليه منافذ سبب تجمع گازهاي مسموم کننده مانند مونواکسيد کربن در هنگام استفاده از دستگاه هاي گرم کننده در زمستان نشود.
_ در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرماي ناخواسته در منزل شما وجود دارد: گرماي هواي خارج که از طريق سقف و ديوارها هدايت مي شود، گرمايي که از لامپ ها و لوازم خانگي انتشار مي يابد و نور خورشيد که از راه پنجره ها به داخل مي تابد. مسئول انرژي منزل خود باشيد و با ارزيابي هر يک از موارد فوق تدابيري بينديشيد. با افزايش عايق پشت بام و ديواره ها حرارت عبور نخواهد کرد. پنجرها را با استفاده از سايبان يا پرده کرکره و يا پارچه اي محافظت نماييد. نصب پرده با رنگ روشن يا سايبان روشن نور خورشيد را به سمت بيرون منعکس مي نمايد.
_ کاشتن درخچه هاي پيچنده در مجاورت ساختمان ها علاوه بر زيبايي، عايق سرما و گرما نيز مي باشند.
_ کانال هاي انتقال هواي را نشتي گيري کرده و آنها را در مسيرهاي سرد عايق کاري کنيد.
_ عمل به اين توصيه ها و همچنين ارتقاء کيفيت ساخت کولرها، سالانه باعث ميزان قابل توجهي صرفه جويي در مصرف انرژي خواهد شد.

 

منبع :شرکت توزيع نيروي برق استان بوشهر