1. ظرفيت برودتي كولرها بايد متناسب با فضاي مورد استفاده و شرايط آب و هوايي محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود . كولرهاي بزرگتر تنها منجر به مصرف بي‎مورد انرژي الكتريكي مي‎شود.
2. نوع كولر را متناسب با مناطق آب و هوايي انتخاب كنيد. از كولرهاي گازي براي مناطق گرم و مرطوب و از كولرهاي آبي براي مناطق معتدل استفاده كنيد.
3. كانال‎كشي كولر را از كوتاه‎ترين مسير انجام دهيد. چنانچه كانال‎هاي كولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً بايد بوسيله عايق‎كاري با پشم شيشه يا عايق‎هاي ديگر از گرم شدن كانال‎ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقيم نور خورشيد بر آنها جلوگيري شود. در اين مورد حتي نصب يك سايبان ساده بر روي كولر و كانال‎ها هم مؤثر است.
4. هر چه مسير كانال‎كشي كولرهاي آبي پرپيچ و خم و طولاني‎تر باشد فشار هوا در مسير كانال‎ها افت پيدا كرده و جبران آن به انرژي بيشتري نياز دارد و سرماي حاصل شده نيز كمتر مي‎شود. لذا بايد حتي‎الامكان كوتاه‎ترين مسير كانال‎كشي در نظر گرفته شود.
5. حتي‎الامكان، هر ساله نسبت به تعويض پوشال‎هاي كولر اقدام نماييد. تميز كردن و رفع اشكالات كولر پيش از شروع به كار آن در فصل گرما، كاركرد كولر را بهبود بخشيده، مصرف انرژي آن را كاهش مي‎دهد و از هدر رفتن سرما نيز جلوگيري مي‎كند.
6. استفاده بي‎مورد و يا همزمان از وسايل خانگي گرمازا مانند : اجاق، سماور، لامپ‎هاي متعدد و ... باعث افزايش گرماي محل كار و سكونت مي‎شود و نياز به استفاده از كولر را افزايش مي‎دهد.
7. چنانچه امكان‎پذير باشد بايد از سيستم سرمايش موضعي استفاده گردد. به اين معني كه تنها به اتاق‎هايي كه مورد استفاده قرار مي‎گيرد، هواي سرد را منتقل كنيم . به اين منظور مي‎توان دريچه‎هاي ورودي هوا به ساير اتاق‎ها را مسدود كرد. سرمايش موضعي در مورد فضاهاي بزرگتر به ويژه سالن‎هاي كار مانند سالن مونتاژ به معني سرمايش محدودة كار كارگر مي‎باشد، به اين ترتيب نيازي به سرمايش كل فضا نخواهد بود.
8. در حد امكان از روشن نگه داشتن مداوم كولر در طول روز پرهيز كنيد و به ويژه تا حد امكان سعي كنيد از دور آهسته كولر استفاده كنيد تا فشار كمتري متحمل دستگاه شود.
9. كولرهاي گازي از جمله پرمصرف‎ترين وسايل خانگي هستند . بنابراين در صورتي كه ضرورتي به استفاده از اين نوع كولرها وجود ندارد، در استفاده از آنها خودداري كنيد. در صورت ضرورت استفاده از اين نوع كولرها كه هزينة سنگيني را نيز در بردارند، بايد سعي شود تا از استفاده در ساعات پيك مصرف برق (از نيم ساعت قبل از اذان مغرب تا 5/2 ساعت بعد از آن) كه مصرف انرژي الكتريكي در شبكه برق كشور به حداكثر مي‎رسد، خودداري كرد.
10. هنگام خريد دستگاهي را انتخاب كنيد كه داراي علامت استاندارد و برچسب انرژي باشد و با توجه به برچسب انرژي داراي بالاترين درجه كارايي و بازدهي باشد.
11. كولرهاي گازي معمولاً داراي درجة تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما كه بين 18 تا 22 درجة سانتيگراد است باعث مي‎شود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه دماي تنظيم شده، كولر به طور خودكار خاموش شود و بنابراين انرژي كمتري مصرف كند. در مورد كولرهاي آبي نيز، نصب يك ترموستات ساده در اتاق‎ها، مي‎تواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را كاهش دهد.
12. براي جلوگيري از خروج سرما، اطراف پنجره‎ها و درها را با نوارهاي درزگيري عايق‎بندي كنيد.
13. بهترين درجه حرارت منزل در تابستان بين 18 تا 22 درجه سانتيگراد است. از سرد كردن بيش از حد محل سكونت خود پرهيز كنيد.
14. در شهرهاي جنوبي كشور كه داراي آب و هواي بسيار گرم و مرطوبي در تابستان‎ها هستند و عموماً از كولرهاي گازي براي خنك كردن محيط استفاده مي‎شود، كاشتن يك اصله درخت در نزديك كولر گازي حدود 10 تا 15 درصد كاهش مصرف انرژي را به همراه خواهد داشت. به دليل اينكه ساية درخت اولاً خود مانعي در برابر تابش نور مستقيم خورشيد مي‎باشد و ثانياً هواي تازه‎اي كه توسط درخت ايجاد مي‎شود باعث مي‎گردد تا در واقع هواي پشت كولر گازي تهويه شود.
15. نصب كندانسورهاي كولرگازي در سايه باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرفي خواهد شد.
16. در صورت امكان كولر گازي خود را در مسير باد نصب كنيد، زيرا اين كار بعلت كاهش فشار بر كولر باعث افزايش بازدهي آن و كاهش مصرف انرژي مي‎شود.

 

منبع : روابط عمومي برق منطقه اي مازندران و گلستان ( نشريه الکترونيکي نور )